تبلیغات
چشم به راهان مهدی فاطمه (عج) - حکومت امام مهدی (عج)، چه مدت به طول می انجامد؟
حکومت  امام مهدی (عج)، چه مدت به طول می انجامد؟مدت حكومت امام مهدی(علیه السلام) به صورت دقیق، روشن و آشكار نیست. روایاتی كه در این باره رسیده متفاوت است. در بعضی از روایات هفت سال ذكر شده است، در برخی دیگر، اضافه شده كه هر سال آن روزگار، معادل ده سال این دوران است(در نتیجه، مدت حكومت حضرت، هفتاد سال خواهد بود). در تعدادی دیگر از روایات مدت حكومت، حدود بیست سال و در برخی حدود چهل سال و در روایتی سیصد و نه سال گفته شده است. (الغیبة، طوسی، ص181، 283، 286، 432).

در جمع روایات، برخی هفت سال را پذیرفته اند؛ زیرا، مشهورتر است. احتمال دیگر داده شده كه این عدد‌ها، مربوط به مراحل مختلف حكومت است، مرحله ظهور، مرحله تثبیت و مرحله بلوغ و كمال.با توجه به اختلاف روایات در متن و مشكل سندی برخی روایات، به نظر می ‌آید كه مدت حكومت، روشن نیست؛ ولی این مطلب معلوم است كه مدت حكومت، آن مقدار طول می ‌كشد كه عدالت فراگیر شود، و احكام و فرهنگ و معنویت دین اسلام، در جهان سایه افكن و ریشه دار شود و در شئون زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ ها جاری گردد.

این نكته نیز نباید مورد غفلت واقع شود كه پایان حكومت حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه) به معنای پایان عمر دنیا نیست، بلكه با رجعت ائمه (علیهم السلام) حاكمیت عدل و دین پس از ایشان، به وسیله‌ سایر امامان معصوم (صلوات الله علیهم) دنبال می ‌شود. بنابراین، بین مدت حكومت حضرت با مدت دوره حاكمیت عدل الهی ـ كه تا پایان عمر دنیا به طول می‌ انجامد ـ فرق دارد...

منبع: کتاب آفتاب مهر


طبقه بندی: مهدویت،

تاریخ : پنجشنبه 15 بهمن 1394 | 10:47 ب.ظ | نویسنده : خواهر کوچیکه | نوبت نظر شماست
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.