تبلیغات
چشم به راهان مهدی فاطمه (عج) - آیا حضرت مهدی(عج) هنگام ظهور خود ،احکام جدید می آورد؟
آیا حضرت مهدی(عج) هنگام ظهور خود ،احکام جدید می آورد؟دین کامل و جامع اسلام به صورت تمام و کمال بر وجود مقدس پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) نازل گشت و آنچه را مردم بدان نیاز داشتند در اختیار پیامبر قرار گرفت؛ آیه 3 سوره مائده بر این مطلب دلالت دارد. البته باید توجه داشت که این اکمال دین و اتمام نعمت و رضایت الهی نسبت به دین اسلام برای مردم هنگامی است که ولایت و امامت امامان معصوم را به عنوان مفسر و معلم دین در متن دین بپذیریم .بنابراین هر حکمی توسط امامان بیان و یا اجرا می‌ شود بر گرفته از دین اسلام می‌ باشد.در روایات به پاره ‌ای از احکام اشاره شده است که در زمان ظهور به اجرا گذاشته می‌ شود. در مورد این احکام (در صورت پذیرش صدور آن از معصومین(علیهم السلام)) توجه به چند مطلب ضروری است:

✍الف. برخی از احکام الهی هر چند بر پیامبر نازل شد، ولی شرایط و اجرای آن در زمان ظهور فراهم شده و به مرحله اجرا گذاشته می ‌شود.

✍ب. با گذشت زمان، به علت سیطره زور مداران و وجود تحریف گران، ممکن است تغییراتی در برخی احکام پدید آمده باشد. در زمان ظهور آن ‌ها تصحیح می‌ شود.

✍ج. چون فقها در استنباط و فهم حکم شرعی، از یک سلسله قواعد و اصول بهره می ‌برند، ممکن است برداشت مجتهدی مطابق با واقع نباشد(هر چند او معذور بوده و فتوای او لازم الاجرا است و ما مکلف به انجام آن ها هستیم. به این نوع از احکام حکم ظاهری گفته می شود.). در زمان ظهور، حکم واقعی گفته می ‌شود.

✍د. برخی از احکام در شرایطی خاص و اضطراری و به علت امر تقیه به صورت غیر واقعی اعلام شده است. در زمان ظهور به علت عدم تقیه، حکم واقعی بیان می ‌گردد.

منبع: کتاب آفتاب مهر

طبقه بندی: مهدویت،

تاریخ : یکشنبه 11 بهمن 1394 | 09:22 ب.ظ | نویسنده : خواهر کوچیکه | نوبت نظر شماست
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.