تبلیغات
چشم به راهان مهدی فاطمه (عج) - منظور از شرایط و علائم ظهور چیست؟
منظور از شرایط  و علائم ظهور چیست؟


 
شرایط یک پدیده ، به اموری گفته می شود که آن پدیده ، به آن ها وابستگی
 وجودی دارد و تا آن ها نباشند ، آن شیء به وجود نمی آید .
طبق این تعریف ، شرایط ظهور به اموری اطلاق می شود که امر ظهور امام زمان عجَّل الله تَعالی فَرجه الشّریف ، به وجود آن ها وابسته بوده و تا آن ها محقق نشوند ، ظهور رخ نخواهد داد .
اما علایم ظهور ، به اموری گفته می شود که بیانگر نزدیکی امر ظهور می باشند و تحقق هر یک از آن ها ، نشانه نزدیک تر شدن فرج و ظهور امام عصر علیه السّلام است .
با توجه به تعریفی که از شرایط و علایم ظهور ارائه شد ، تفاوت هایی که بین این دو موضوع وجود دارد نیز روشن می شود .
تفاوت اصلی و اساسی این است که وابستگی ظهور به شرایط ، یک ارتباط و وابستگی وجودیِ تامّ و حقیقی است ؛ ولی علایم برای ظهور ، فقط حالت کاشفیّت دارند . البته کنار این اختلاف ، می توان به تفاوت های دیگر نیز اشاره کرد ؛ از جمله :
نشانه های ظهور ، به صورت پراکنده و جدا از هم می تواند رخ دهند و در نهایت ، ظهور امام زمان عجَّل الله تَعالی فَرجه الشّریف ،حادث شود ؛ ولی شرایط باید با هم و کنار یک دیگر ، تحقق یافته و موجود باشند ، تا امام زمان عجَّل الله تَعالی فَرجه الشّریف ،ظهور کنند .
به علت عدم ارتباط وجودی بین علایم با ظهور ، امکان دارد یک علامت یا برخی از علایم اتقاق نیفتند یا در یک زمان حادث شوند و پایان پذیرند و بعد از آن ظهور واقع شود ؛ ولی برای تحقق ظهور ، شرایط ظهور باید حتما فراهم شود.

منبع: کتاب آفتاب مهر

طبقه بندی: مهدویت،

تاریخ : جمعه 9 بهمن 1394 | 01:20 ب.ظ | نویسنده : خواهر کوچیکه | نوبت نظر شماست
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.