تبلیغات
چشم به راهان مهدی فاطمه (عج) - آیا پس از ظهور و تشکیل حکومت حضرت ، امکان گناه کردن وجود دارد ؟نقش اختیار انسان چه می شود؟
آیا پس از ظهور و تشکیل حکومت حضرت ، امکان گناه کردن وجود دارد ؟نقش اختیار انسان چه می شود؟
 بعد از ظهور حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه، مانند قبل از ظهور اختیار باقی است و برای انسان امكان گناه كردن می باشد و این مطلبی است مسلم از نظر ادله عقلی و نقلی.

ادله عقلی:
الف) انسان موجودی است كه ذاتا مختار در افعالش می باشد كه یك امر وجدانی است كه اگر انسان در خود تأمل كند این مطلب را درك می كند.

ب) یكی از اصول دین ما معاد است كه ما معتقدیم قیامت برای تمام افراد از اول هستی تا به آخر حتی برای پیامبران و ائمه(ع) ثابت است و هیچ استثنائی در بین نیست و روشن است كه مسئله قیامت و ثواب و عقاب فرع صحت تكلیف است و تكلیف متفرع بر اختیار است. خداوند نسبت به بندگان خود رحیم تر از آن است كه آنان را به گناه مجبور سازد و سپس آنان را كیفر دهد.
پس اگر معاد برای همه هست باید اختیار هم برای همه باشد.

ادله نقلی:
خطابات در قرآن كریم یا با لفظ ناس (مردم) است مانند «یا ایها الناس» و یا با مؤمنین مانند «یا ایها الذین آمنوا» و لفظ ناس شامل تمام افراد می شود و هیچ دلیلی هم بر تخصص نداریم. و نسبت به خطاب «الذین آمنوا» یا افراد و انسانهای پس از ظهور ایمان می آوردند كه مشمول این خطابات و تكالیف هستند و یا ایمان نمی آورند كه باز هم نشانگر اختیار و امكان گناه برای آنان است و هیچ دلیلی بر تخصیص و خروج آن افراد از تحت این خطابات نداریم.

منبع: کتاب آفتاب مهر

طبقه بندی: مهدویت،

تاریخ : پنجشنبه 8 بهمن 1394 | 09:22 ب.ظ | نویسنده : خواهر کوچیکه | نوبت نظر شماست
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.