تبلیغات
چشم به راهان مهدی فاطمه (عج) - چگونه حضرت که در یک مکان هستند ناظر همه جا می باشند ؟
چگونه حضرت که در یک مکان هستند ناظر همه جا می باشند ؟


باید دانست كه حاضر و ناظر دانستن امام به این معنا نیست كه امام با چشم سر، افراد را نگاه می‌كند، همانگونه كه شاهد و ناظر بودن خدا نیز شهود و دیدن مادی نیست. بلكه امام دارای حقیقت وجودی بسیار بلندی است كه مربوط به گستره این عالم مادی نیست. در بسیاری از اخبار برای پیامبر(ص) و ائمه(ع) غیر از آنچه كه ما آن را نفس و روح می‌نامیم، مقامی والاتر اثبات شده و آن مقام نورانیت است. در روایتی نقل شده "نخستین چیزی كه خدای متعال آفرید نور پیامبر اكرم و ائمه اطهار بود" و در روایت دیگر آمده "خداوند در آغاز، نور محمد(ص) و علی(ع) را خلق كرد" و در روایتی دیگر بیان شده است "خداوند از نور عظمت خویش، آنان را آفرید".
آفرینش از نور خدا، چندان برای ما روشن نیست ولی می‌توان گفت: غیر مادی و مقامی بس بلند است. این مقام نورانیت چون محیط و دربردارنده زمان‌ها و مكان‌ها است پس بر همه چیز احاطه وجودی دارد و نمونه و مثلی است برای علم الهی یعنی همانگونه كه خدای متعال بر همه ما سوای خویش، احاطه حضوری دارد[و این ربطی به زمان و مكان ندارد] آنها نیز، كه مظهر تام اسمای الهی‌اند،و علمشان هم مظهر علم الهی است، به موجودات احاطه حضوری دارند.
بر این اساس، استقرار، حضرت در مكانی از مكان‌های این كره خاكی، منافاتی با شاهد و ناظر بودن ایشان ندارد. استقرار برای بدن مادی است و شاهد و ناظر بودن مربوط به مقام نورانیت و روح مطهر آنان كه وسعت وجودی دارد می‌باشد.

منبع : کتاب آفتاب مهر

طبقه بندی: مهدویت، شیعه، امامت،

تاریخ : سه شنبه 6 بهمن 1394 | 08:19 ب.ظ | نویسنده : خواهر کوچیکه | نوبت نظر شماست
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.